1 kwietnia w Choszczeńskim Domu Kultury przy ulicy Bohaterów Warszawy 17 zostały rozegrane Otwarte Mistrzostwa Choszczna Juniorów w szachach szybkich na rok 2017. Był to drugi z czterech zaplanowanych, wyjazdowych turniejów szachowych projektu pn. „Ale wkoło jest szachowo”, który realizowany jest w ramach zadania publicznego Gminy Przelewice „Propagowanie kultury fizycznej, zdrowego trybu życia, upowszechniania sportu wśród mieszkańców Gminy poprzez organizację lub uczestniczenie w imprezach, zawodach, zajęciach sportowych, w tym również dla osób niepełnosprawnych”, realizowanego przez Przelewickie Stowarzyszenie Edukacyjne „Wyrównajmy Szanse”.

Organizatorami turnieju byli: UKSz SKOCZEK CHOSZCZNO oraz CHDK. Na starcie turnieju stanęła rekordowa liczba 41 zawodników i zawodniczek reprezentujących takie kluby jak AKSz HETMAN-POLITECHNIKA KOSZALIŃSKA, KSz GRYF Szczecin, PAŁAC MŁODZIEŻY Szczecin, UKS Biały Pion Gryfino, STMGK Strzelce Krajeńskie, SP 3 CHOSZCNO i oczywiście LASKER Przelewice.

Turniej szachowy został rozegrany na dystansie 9 rund. Tempo gry P-13 (10 minut na partię dla zawodnika bez zapisu z bonusem czasowym 5 sekundy za posunięcie) – system kojarzenia szwajcarski. Zawodnicy zagrali w jednym turnieju szachowym. Natomiast punktacja była prowadzona w pięciu grupach wiekowych tj. U8, U10, U12, U15 i U18. Sędziował Jakub Cieślak – sędzia II klasy z Choszczna.

Obowiązywały surowe przepisy Kodeksu Szachowego „PZSzach”, które za wykonanie nieprawidłowego posunięciu karały zawodnika porażką i kończyły partię.
O zajętym miejscu decydowała liczba zdobytych punktów, a w przypadku ich równej ilości punktacja pomocnicza (mały Buchholz, Buchholz, liczba zwycięstw, progres). Dla zdobywców trzech pierwszych miejsc organizatorzy ufundowali pamiątkowe puchary, medale, dyplomy, nagrody książkowe i dla każdego uczestnika słodycze.

Najlepsze wyniki naszych szachistów:

U15:

Jaworski Szymon – 5,0 pkt – VI miejsce (XIV w kategorii OPEN)

Zaborowski Kacper – 4,0 pkt – VII miejsce (XXVII w kategorii OPEN)

Zaborowski Jakub – 4,0 pkt – VIII miejsce (XXVIII w kategorii OPEN)

Zawodom towarzyszyła miła i serdeczna atmosfera, co sprawiło, że całe zawody przebiegały szybko i sprawnie. Czekamy na kolejne zaproszenie na choszczeńskie turnieje szachowe. Warto dodać, że kilku przelewickich szachistów wygrało swoje partie z zawodnikami o wyższym rankingu szachowym. Nasi zawodnicy startują bez kategorii szachowej, ale już 13.05.2017r. w Przelewicach odbędzie się pierwszy w historii turniej rankingowy, gdzie zawodnicy będą mogli zdobyć V i IV kategorie szachową. Serdecznie zapraszamy na turnieje szachowe do Przelewic.

Koordynator projektu

Bogusław Pecuch