Finał II Wojewódzkiego Konkursu „Mistrz OZE”

skierowany do uczniów gimnazjum z województwa zachodniopomorskiego

Celem konkursu było upowszechnienie wiedzy na temat odnawialnych źródeł energii i działań przyjaznych dla środowiska oraz zwrócenie uwagi na rozwiązania technologiczne pozyskiwania energii cieplnej i elektrycznej z energii: słońca, wiatru, wody, biomasy i energii geotermalnej.

Konkurs składał się z trzech etapów, w których startowały zespoły konkursowe złożony
z 3 uczniów, przygotowanych pod opieką nauczyciela. Zadania konkursowe składały się z trzech etapów:
Etap I – przygotowanie plakatu na temat „Zastosowanie odnawialnych źródeł do produkcji energii”.

Etap II – test wiedzy o odnawialnych źródłach energii.

Etap III – zadanie praktyczne- 5 drużyn.

6 kwietnia 2017r. w Technikum Kształtowania Środowiska przy Zespole Szkół nr 2
w Szczecinie Dąbiu odbył się II Wojewódzki Konkurs „Mistrz OZE”. Uczniowie z Chojny, Przelewic, Kołobrzegu, Koszalina i Szczecina sprawdzali swoje umiejętności i wiedzę z zakresu energii odnawialnej. Pierwsze miejsce zajął zespół z Chojny, drugie – ze Szczecina, trzecie – z Przelewic.

Pracę komisji konkursowej wsparła Pani dr inż. Joanna Czerwińska, Dyrektor Ośrodka Szkoleniowo – Badawczego w Zakresie Energii Odnawialnej w Ostoi (jednostka ZUT w Szczecinie).

Spośród 19 nadesłanych plakatów na temat „Zastosowanie odnawialnych źródeł do produkcji energii”, komisja konkursowa wybrała 10. Drużyny trzyosobowe przystąpiły do finału. Najpierw gimnazjaliści rozwiązywali 40 zadań teoretycznych z zakresu fizyki i odnawialnych źródeł energii. Następnie 5 drużyn,
z najlepszym wynikami, awansowało do trzeciego etapu, w którym należało rozwiązać 4 zadania praktyczne (obliczenia, rysowanie wykresu, wnioskowanie).

Ostateczna klasyfikacja drużyn finałowych wraz ze szczegółową punktacją:

I miejsce: drużyna „Energy Team I” reprezentująca Gimnazjum im. Janusza Korczaka w Chojnie. Skład drużyny: Michalina Czajkowska, Ewa Jabłońska, Gracjan Jasnos. Opiekun: Anita Porczyńska

II miejsce: drużyna „Siódemki” reprezentująca Gimnazjum nr 7 im. Sybiraków w Szczecinie. Skład drużyny: Wiktoria Pełka, Martyna Plust, TasijaMangudis. Opiekun: Grażyna Gaj

III miejsce: drużyna „AC/DC” reprezentująca Gimnazjum im. Olimpijczyków Ziemi Przelewickiej w Przelewicach. Skład drużyny: Robert Streflik, Joanna Mudiuk, Sandra Paliwoda. Opiekun: Bogusław Pecuch

Opiekun drużyny

Bogusław Pecuch