07.11.2018r.w NSP w Przelewicach i Gimnazjum im. OZP w Przelewicach świętowano 100. Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Tegorocznym obchodom przyświecało hasło: „My dla Niepodległej”.Aby podkreślić uroczysty charakter tego dnia, szkoła była pięknie udekorowana, w sali widniały dekoracje w barwach narodowych, a społeczność szkolna miała przypięte biało-czerwone kotyliony.

Uroczysty apel rozpoczął się wprowadzeniem flagi państwowej i sztandaru szkoły. Następnie wszyscy odśpiewali hymn. Pani Dyrektor Renata Kozicka w swoim przemówieniu podkreśliła ważność zbliżającego się święta bliskiego każdemu Polakowi i życzyła wszystkim radosnego świętowania. Następnie głos zabrał Ksiądz Kanonik Roman Dutko, Wójt Gminy Przelewice Pan Mieczysław Mularczyk, a także Wiceprzewodnicząca Rady Gminy Pani Anna Nowak. Potem Pani Dyrektor przedstawicielom klas uroczyście wręczyła godła, które zawisną w gabinetach lekcyjnych i pomieszczeniach szkolnych.

Następnie uczniowie klasy II i I tańcem i piosenką okazali szacunek dziedzictwu narodowemu,symbolom ojczystym.

A potem świętowaliśmy nieco inaczej niż zwykle. Uznaliśmy,że Święto Niepodległości może też być okazją do zabawy i uśmiechu, dlatego też każda klasa po odśpiewaniu pieśni brała udział w wylosowanej przez wychowawcę konkurencji. Uczniowie musieli wykazać się wiedzą, umiejętnościami i humorem. Po wykonaniu zadania wszyscy poczęstowani byli słodkościami.

Natomiast grono pedagogiczne popisowo wykonało piosenkę „Serce w plecaku”. Na zakończenie uroczystości, dla podkreślenia tak doniosłej rocznicy, na salę wjechał biało- czerwony tort, którym zostali poczęstowani wszyscy zgromadzeni na sali.

To była piękna uroczystość. Dziękujemy wszystkim przybyłym na uroczystość gościom: Wójtowi Panu Mieczysławowi Mularczykowi, Wiceprzewodniczącej Rady Gminy Pani Annie Nowak, Księdzu Kanonikowi Romanowi Dutko, Księdzu Ryszardowi Krauze, Radnemu Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego Panu Olgierdowi Kustoszowi, Przedstawicielom Stowarzyszenia „Bo jak nie my to kto” oraz Koła Emerytów, Rodzicom, Babciom i Dziadkom, Członkom Rodzin naszych uczniów oraz mieszkańcom gminy Przelewice i uczniom, którzy z powagą i godnie uczestniczyli w tej niezwykle ważnej lekcji historii i patriotyzmu.