9 kwietnia br. w Europejskim Centrum Spotkań przy ulicy Leśnej w Barlinku został rozegrany IV Archidiecezjalny Turniej Szachowy Ministrantów. Był to pierwszy z czterech zaplanowanych, wyjazdowych turniejów szachowych projektu pn. „Szachowe zmagania”, który realizowany jest w ramach zadania publicznego Gminy Przelewice „Wspieranie aktywności szkół w prowadzeniu zajęć pozalekcyjnych oraz stworzenie dzieciom i młodzieży oferty spędzania czasu wolnego”, realizowanego przez Przelewickie Stowarzyszenie Edukacyjne „Wyrównajmy Szanse”.

Organizatorami turnieju byli: Klub Szachowy „LASKER Barlinek” oraz parafia rzymskokatolicka pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Barlinku. Honorowy patronat turnieju objął burmistrz miasta Barlinek Pan Dariusz Zieliński, natomiast patronat medialny portal internetowy Barlinek 24.

Turniej szachowy został rozegrany na dystansie 9 rund. Tempo gry P-15 (15 minut na partię dla zawodnika bez zapisu) – system kojarzenia szwajcarski. Zawodnicy zagrali w jednym turnieju szachowym. Natomiast punktacja była prowadzona w dwóch grupach wiekowych tj. szkół podstawowych i szkół gimnazjalnych łącznie z zawodnikami starszymi (szkoły ponadgimnazjalne
i studenci).

Obowiązywały przepisy Kodeksu Szachowego „PZSzach”. O zajętym miejscu decydowała liczba zdobytych punktów, a w przypadku ich równej ilości punktacja pomocnicza (mały Buchholz, Buchholz, liczba zwycięstw, progres). Dla zdobywców trzech pierwszych miejsc organizatorzy ufundowali pamiątkowe puchary oraz nagrody rzeczowe.

Najlepsze wyniki naszych szachistów:

Kategoria szkół podstawowych:

Mazur Jakub – 4,5 pkt – I miejsce

Kalinowski Patryk – 4,0 pkt – II miejsce

Kategoria szkół podstawowych ministrantów

Jaworski Szymon – 4,0 pkt – III miejsce

Kategoria szkół gimnazjalnych ministrantów

Skrobek Damian – 5,5 pkt – III miejsce

Zaborowski Kacper – 4,5 pkt – V miejsce

Zaborowski Jakub – 3,5 pkt – VI miejsce

Warto dodać, że z Barlinka pochodzi Emanuel Lasker zwany królem szachów. Lasker urodził się w 1868r., zmarł w 1941r. w Nowym Jorku. Tytuł mistrza świata zdobył w 1894r. pokonując Wilhelma Steinitza. Zachował go przez następne 27 lat, najdłużej w historii szachów. Był bardzo wykształcony. Zajmował się między innymi matematyką i filozofią. Przyjaźnił się nawet z Albertem Einsteinem. Zwyciężał w wielkich turniejach w Londynie, Petersburgu i Nowym Jorku. Tytuł stracił na rzecz wspaniałego szachisty Capablanci po świetnym meczu w 1921 roku. Jego nazwiskiem nazwano kilka wariantów szachowych. Na cześć swojego mieszkańca klub szachowy w Barlinku nosi dzisiaj jego imię.”