Spotkania plenerowe „Ale wkoło jest szachowo”

W okresie od dnia 03.07.2017r. do dnia 30.11.2017.r. Przelewickie Stowarzyszenie Edukacyjne „Wyrównajmy Szanse” realizowało na terenie Gminy Przelewice projekt pod hasłem „Ale wkoło jest szachowo” realizowany w ramach zadania publicznego pn. „Program SPOŁECZNIK – zachodniopomorski system wspierania inicjatyw oddolnych” którego operatorem była Koszalińska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.

Pierwsze spotkanie plenerowe odbyło się 23 wrześni 2017r. w trakcie
X jubileuszowego Złazu Ziemi Przelewickiej, organizowanego również przez Przelewickie Stowarzyszenie Edukacyjne „Wyrównajmy Szanse”. W tym roku Złazowi przyświecało hasło: „Wędrowanie to sposób na nudę”. Głównym celem projektu było zainteresowanie dzieci, aktywizacja rodziców i ich integracja, placówek oświatowych na terenie Gminy Przelewice oraz zwiększenie wiedzy rodziców uczniów uczęszczających do tych placówek na temat znaczenia oraz sposobów na wartościowe i edukacyjne spędzenia czasu wolnego wspólnie ze swoimi dziećmi poprzez naukę gry w szachy. W czasie spotkań działał punkt poradnictwa,
w którym rodzice mogli uzyskać wiedzę dotyczącą zasad gry w szachy, metod pracy z dziećmi przy nauce gry w szachy, obowiązującego regulaminu szachowego. Na zakończenie spotkania odbył się rodzinny pojedynek szachowy.

Drugie spotkanie odbyło się 09.11.2017r. w przeddzień obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Z tej okazji została zorganizowana uroczystość upamiętniająca szczególne wydarzenie w historii naszego kraju – odrodzenie się Polski po 123 latach zaborów – pod hasłem: „Kocham Cię, Polsko!”. Najmłodsi uczniowie przypomnieli zasady królewskiej gry w szachy i odpowiadali na zadawane przez prowadzącego pytania. Kolejnym punktem spotkania był turniej, w którym wzięli udział nie tylko uczniowie, ale również nasi Goście. W zabawie uczestniczyły cztery drużyny, które rywalizowały ze sobą w różnych konkurencjach. Wszyscy uczestnicy turnieju zostali nagrodzeni drobnymi upominkami. Następnie wszyscy uczestnicy uroczystości śpiewali patriotyczne pieśni. Na zakończenie każdy mógł zjeść pyszną zupę dyniową i ciasto oraz rozegrać rodzinną partię szachów. Zakupione szachy plenerowe z powodzeniem wykorzystane zostaną do realizacji kolejnych „przygód z szachami”.

Bogusław Pecuch