Rok Sienkiewicza
w Gimnazjum im. Olimpijczyków Ziemi Przelewickiej
w Przelewicach

Rok 2016 został ogłoszony Rokiem Sienkiewicza. W związku z tym w szkole opracowano harmonogram działań. Realizacja zaplanowanych zadań rozpoczęła się szkolnym czytaniem utworów Sienkiewicza. 21 stycznia na godzinie wychowawczej wychowawcy czytali uczniom fragmenty książek pisarza, w klasach pierwszych „Latarnika”, w drugich „Krzyżaków”, a trzecich „Quo vadis”. 22 lutego
w holu szkoły została wyeksponowana gazetka ścienna dotycząca biografii
i twórczości Henryka Sienkiewicza. W lutym 2016 roku nauczyciele języka polskiego przeprowadzili we wszystkich klasach eliminacje do szkolnego konkursu pięknego czytania. 1. marca przed szkolną publicznością odbył się „Konkurs pięknego czytania” utworów Henryka Sienkiewicza .Do konkursu z każdej klasy przystąpiło dwoje uczniów. Komisja konkursowa oceniała poprawną dykcję, płynność czytania, ogólne wrażenie artystyczne. W klasach trzecich zwyciężył Szymon Kupisz,
w drugich Alicja Jałoszyńska, a w pierwszych Joanna Ziobrowska. W maju z okazji Dni Książki w szkolnej bibliotece została zaprezentowana wystawa książek Henryka Sienkiewicza. Również w maju na lekcjach języka polskiego w ramach propagowania wiedzy o życiu i twórczości pisarza wszyscy uczniowie wypełnili karty pracy na podstawie życiorysu twórcy. Po dwóch przedstawicieli z każdej klasy 14 czerwca wzięło udział w konkursie „Życie i twórczość Henryka Sienkiewicza”, wypełniając test. Pierwsze miejsce zajęła uczennica klasy I b Magdalena Stawicka, drugie uczennica klasy II c Justyna Michalska, a trzecie uczennica klasy I a Maria Kontroniewicz.

10. stycznia 2017 roku na apelu szkolnym podsumowano obchody Roku Sienkiewicza. Najpierw przypomniano wszystkie działania, potem uczeń klasy III a Hubert Kustosz wcielił się w postać Henryka Sienkiewicza i przypomniał fragment mowy pisarza wygłoszonej podczas odbierania Nagrody Nobla. Następnie uczennice z klasy II a Maria Kontroniewicz i Joanna Radzymińska oraz uczennice klasy II b Marcelina Łukjaniuk, Wiktoria Balcerak, Julia Kowalczyk, Magdalena Stawicka, Izabela Zielińska, Olimpia Kustosz podzieliły się ze społecznością szkolną swoimi wrażeniami i refleksjami po przeczytaniu nowel pisarza. Uczniowie z klasy III b przygotowali najciekawsze powiedzonka bohaterów utworów Sienkiewicza.