interreg

POLSKO-NIEMIECKIE WARSZTATY WIOSENNE

W dniach 11-13.03.2019 r. w Gimnazjum im. OZP oraz w NSP w Przelewicach odbyły się warsztaty, w których uczestniczyli uczniowie ze szkoły w Przelewicach oraz zaprzyjaźnionej szkoły w Ueckermünde. To kolejne spotkanie zorganizowane w ramach trwającej od 2003r. współpracy obu szkół, którego tematem była zbliżająca się wiosna oraz święta wielkanocne.

Uczniowie z Niemiec poznali polski zwyczaj palenia Marzanny. Chcąc przepędzić zimę, a przywołać wiosnę, wykonali w grupach polsko-niemieckich barwne kukły, które następnie spalili na pobliskim boisku. Czekając na radosne święta wielkanocne sporządzali ozdoby świąteczne i zacieśniali kontakty uczestnicząc w zabawach integracyjnych oraz w rozgrywkach sportowych. Zwiedzili również szkołę w Przelewicach. Po południu pojechali do Żukowa do Ośrodka „Gliniany Konik”, gdzie według własnego pomysłu ozdabiali przygotowane wcześniej kubki ceramiczne. Mieli okazję zwiedzić stadninę i pojeździć konno, a także upiec kiełbaski przy ognisku.

W ramach warsztatów zorganizowana została wycieczka do pobliskiego miasta Pyrzyce. Uczestnicy zwiedzili Muzeum Ziemi Pyrzyckiej i zostali oprowadzeni po najciekawszych miejscach w mieście. Podczas spaceru wzdłuż dobrze zachowanych średniowiecznych murów obronnych obejrzeli baszty, bramy i inne fortyfikacje.

Realizacja młodzieżowych spotkań polsko-niemieckich to najlepszy sposób na przełamywanie stereotypów oraz poznawanie odrębności kulturowej i językowej. Młodzież uczy się tolerancji i szacunku, a także współpracy niezależnie od umiejętności językowych, a niejednokrotnie zawarte przyjaźnie motywują do nauki języka obcego.

Projekt dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Interreg V A Meklemburgia-Pomorze Przednie / Brandenburgia / Polska oraz budżetu państwa.

R. Golczyk – Maksymiec