W dniach 12-16.12 2012 uczniowie gimnazjum w Przelewicach wraz z uczniami partnerskiego gimnazjum w Ueckermünde uczestniczyli w warsztatach pn.”Polsko-niemieckie tradycje bożonarodzeniowe”. Warsztaty rozpoczęły się od przyjazdu gości do Przelewic. Uczniowie zwiedzili szkołę, a następnie udali się do pałacu przy Ogrodzie Dendrologicznym, skąd wyruszyli na spacer po ogrodzie. Gimnazjaliści z Przelewic przygotowali informacje na temat pałacu, ogrodu i oranżerii. Wspaniała zimowa aura dodała wiele uroku temu miejscu i podkreśliła atmosferę zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Po spacerze uczestnicy spotkania udali się do szkoły, gdzie przeprowadzono zabawy poznawcze. Następny dzień obfitował w szereg działań związanych z tradycjami świątecznymi pielęgnowanymi w Polsce. Uczestnicy pracując w grupach polsko-niemieckich wykonywali kartki świąteczne z życzeniami w dwóch językach, piekli ciasteczka i sporządzali przepis oraz przygotowywali słownictwo związane z Bożym Narodzeniem. Na obiad przygotowano typowe polskie danie wigilijne – pierogi z kapustą i grzybami oraz czerwony barszcz. Nasi sąsiedzi dowiedzieli się, jak w Polsce świętujemy wieczór wigilijny i Boże Narodzenie. Następnie udali się na koncert kolęd, przygotowany przez uczniów gimnazjum. Po koncercie odbyło się wspólne kolędowanie, podczas którego śpiewano polskie i niemieckie kolędy. Warsztaty w tym dniu zakończyły zabawy integracyjne związane ze świętami Bożego Narodzenia. W kolejnym dniu warsztatów wszyscy uczestnicy pojechali do Szczecina, gdzie brali udział w uroczystym otwarciu jarmarku bożonarodzeniowego. Zwiedzili Zamek Książąt Pomorskich i planetarium na Wałach Chrobrego. Późnym popołudniem nastąpił wyjazd do Ueckermünde, gdzie następnego dnia realizowany był drugi etap projektu. Uczniowie pracowali w grupach polsko-niemieckich i przygotowywali plakaty dotyczące tradycji bożonarodzeniowych w Polsce i Niemczech. Po zabawach integracyjnych wszyscy udali się na jarmark bożonarodzeniowy, który corocznie organizowany jest w Ueckermünde. Po wspaniałościach proponowanych na jarmarku wszyscy uczestnicy poszli do pobliskiego kościoła, aby wysłuchać koncertu bożonarodzeniowego przygotowanego przez uczniów gimnazjum i szkoły muzycznej z Ueckermünde. Przeprowadzenie warsztatów było możliwe dzięki finansowemu wsparciu udzielonemu przez Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu Pomerania ze środków Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.