Szachowy rekord frekwencji w Przelewicach
Grand Prix Przelewice 2019

16 marca 2019r. odbył się pierwszy z czterech zaplanowanych turniejów szachowych projektu pn. „Z szachami za pan brat od najmłodszych lat”, który realizowany jest w ramach zadania publicznego Gminy Przelewice „Wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej i sportu wśród mieszkańców gminy poprzez organizację lub uczestniczenie w imprezach, zawodach i zajęciach sportowych”, realizowanego przez Przelewickie Stowarzyszenie Edukacyjne „Wyrównajmy Szanse”.

W turnieju udział wzięło 41 zawodników i zawodniczek szkół podstawowych,
gimnazjów i szkół ponadpodstawowych województwa zachodniopomorskiego (tym samym ustanawiając rekord frekwencji na turnieju): Gimnazjum im. OZP w Przelewicach, Niepublicznej Szkoły Podstawowej
w Przelewicach, Szkoły Podstawowa nr 3 z Choszczna, Zespołu Szkół Kozielice, Zespołu Szkół Lipiany, Zespołu Szkół nr 1 ze Stargardu Szczecińskiego oraz kluby sportowe: Lasker Barlinek i Skoczek Choszczno.

Rozgrywki prowadzone były systemem szwajcarskim na dystansie 7 rund, tempo gry P-15. Wyniki turnieju okazały się bardzo korzystne dla szachistów choszczeńskich. Do końca trwał wyrównany pojedynek
o pierwsze trzy miejsca. Ostatecznie zwyciężył Bartosz Kowalik – 6,5 pkt., drugie miejsce z 6,0 pkt. zdobył Kamil Kalita, a trzeci na finiszu był jego kolega klubowy – Maciej Dziechciarewicz z 5,5 pkt.

W kategorii OPEN najlepszymi okazali się:

1. Kowalik Bartosz 6,5 pkt Skoczek Choszczno

2. Kalita Kamil 6,0 pkt Skoczek Choszczno

3. Dziechciarewicz Maciej 5,5 pkt Skoczek Choszczno

9. Kalinowski Patryk 4,5 pkt NSP Przelewice

11. Kwaśniewski Filip 4,5 pkt Gimnazjum im. OZP w Przelewicach

W kategorii juniorów młodszych najlepszymi okazali się:

1. Kalita Kamil 6,0 pkt Skoczek Choszczno

2. Dziechciarewicz Maciej 5,5 pkt Skoczek Choszczno

3. Kowalik Wojciech 5,0 pkt Skoczek Choszczno

10. Kwaśniewska Julia 4,0 pkt NSP Przelewice

W kategorii juniorów starszych najlepszymi okazali się:

1. Kowalik Bartosz 6,5 pkt Skoczek Choszczno

2. Krzyżaniak Juliusz 5,0 pkt Skoczek Choszczno

3. Zaborowski Jakub 5,0 pkt Zespół Szkół nr 1 Stargard Szczeciński

4. Kalinowski Patryk 4,5 pkt NSP Przelewice

Bardzo cieszy duży udział w turnieju młodych szachistów z rocznika 2005 i młodszych, którzy reprezentowali kategorię: junior młodszy. W turnieju w tej kategorii było 30 zawodników. Najmłodszy zawodnik miał 6, a zawodniczka 10 lat. Bardzo dobrze wypadł uczeń klasy II NSP w Przelewicach Michał Dąbrowski (naukę w szachy rozpoczął rok temu), zajmując 28 miejsce.

Trzech najlepszych zawodników turnieju otrzymało okolicznościowe medale, a najlepsi
w swoich kategoriach wiekowych dyplomy.

Zajęcia szachowe dla uczniów Gminy Przelewice odbywają się w każdą środę od godz. 15:00 w Gimnazjum im. OZP w Przelewicach. Projekt potrwa do końca listopada 2019r.

Wszystkim zaangażowanym w realizację projektu szachowego składam serdeczne podziękowania,
a zainteresowanych udziałem zapraszam na zajęcia.

Koordynator projektu

Bogusław Pecuch