16 kwietnia 2016r. w Choszczeńskim Domu Kultury rozegrano Otwarte Mistrzostwa Choszczna w Szachach Szybkich. Organizatorami turnieju byli UKSz SKOCZEK
i Choszczeński Dom Kultury. Był to drugi z czterech zaplanowanych wyjazdowych turniejów szachowych projektu pn. „Szachowe zmagania”, który realizowany jest w ramach zadania publicznego Gminy Przelewice „Wspieranie aktywności szkół w prowadzeniu zajęć pozalekcyjnych oraz stworzenie dzieciom i młodzieży oferty spędzania czasu wolnego”, realizowanego przez Przelewickie Stowarzyszenie Edukacyjne „Wyrównajmy Szanse”.

W turnieju wzięło udział 67 zawodników reprezentujących kluby : UKSz SKOCZEK,
SP-3 Choszczno, POD WIEŻĄ Szczecin, GRYF Szczecin, PAŁAC MŁODZIEŻY Szczecin, SZACH Gryfice, STMGK Strzelce Krajeńskie, HETMAN Myślibórz, LASKER Przelewice, LIPNO Stęszew, HETMAN Koszalin, OPP Kołobrzeg oraz szachowe ośrodki w Świnoujściu, Kołobrzegu
i Stargardzie.  Na liście startowej pojawiło się wielu renomowanych zawodników, chociażby mistrz FIDE Robert Kula, broniący tytułu Mistrza Choszczna z roku 2015 i mistrz międzynarodowy Nikolai Aliavdin.

Turniej szachowy został rozegrany na dystansie 9 rund. Tempo gry P-13 (13 minut dla zawodnika + 3 sekundy za każde posunięcie na rozegranie całej partii dla zawodnika bez zapisu) – system kojarzenia szwajcarski. Zawodnicy zagrali w jednym turnieju szachowym.

Wyniki naszych szachistów:

Zaborowski Kacper – 3,5 pkt – 49 miejsce

Skrobek Damian – 3,0 pkt – 57 miejsce

Jaworski Szymon – 3,0 pkt – 59 miejsce

Zaborowski Jakub – 2,5 pkt – 64 miejsce

Rzepiak Klaudia – 2,0 pkt – 65 miejsce

Zawodnicy Laskera zagrali bardzo dobrze jak na swoje możliwości rywalizowania
z czołowymi szachistami województwa zachodniopomorskiego. Turniej szachów szybkich został zgłoszony do oceny rankingowej Międzynarodowej Federacji Szachowej FIDE i być może dzięki temu zanotują w kilku przypadkach zyski rankingowe, co ułatwi im starty
w kolejnych turniejach.

Kolejny etap rozgrywek szachowych to: I Międzyszkolny Turniej Szachowy
w Przelewicach (23.05.2016r.) i Otwarte Mistrzostwa Choszczna Juniorów na rok 2016 (07.05. 2016 r.) w Choszczeńskim Domu Kultury.

Koordynator projektu

Bogusław Pecuch