We wtorkowe popołudnie (17.10.17 roku) w sali konferencyjnej Pałacu w Przelewicach odbyła się niecodzienna uroczystość- wieczór autorski 15. uczniów Gimnazjum im. OZP w Przelewicach. Ci młodzi, utalentowani uczniowie to uczestnicy warsztatów literackich „Mój język- mój świat”, które odbywały się od kwietnia do października. Zwieńczeniem tych warsztatów było wydanie almanachu poetyckiego. To stało się okazją do zaprezentowania własnej twórczości i spotkania osób bliskich autorom, ale też wszystkich miłośników młodzieńczej wrażliwości. Po części wstępnej, wypełnionej słowami powitania, wygłoszonymi przez Panią Magdalenę Soskę i wprowadzeniu w wykonaniu Pani Edyty Kobus- prowadzącej warsztaty, nastąpiła prezentacja utworów. Zebrani wysłuchali różnych, oryginalnych interpretacji – czytali sami autorzy.

Utwory zawarte w almanachu powstały z obserwacji życia codziennego, zadumy nad światem i sobą. Zrodziły się podczas poznawania możliwości słowa, a także bawienia się nim.

Czas spotkania płynął bardzo szybko, a dojrzałość poezji naszych uczniów zadziwiła niejednego słuchacza. Panowała uroczysta i poetycka atmosfera, którą podkreślały zapalone świece, jesienne liście, muzyka i prace plastyczne samych autorów. Każdy z gości mógł się poczęstować filiżanką kawy lub herbaty i skosztować ciasteczek. Młodym Literatom życzymy, by wena twórcza ich nie opuszczała. Czekamy na kolejne utwory!

Projekt dofinansowany był w ramach Narodowego Centrum Kultury „Ojczysty dodaj do ulubionych”. Zajęcia miały na celu ukazanie bogactwa języka polskiego, propagowania wiedzy o nim i kształtowanie poprawności językowej.