20 listopada 2003r. 25 osobowa grupa młodzieży z naszego Gimnazjum wraz z dyrektorem Dariuszem Łyczek i nauczycielką jezyka niemieckiego Renatą Golczyk, wyjechała do Niemiec, do Gimnazjum im. Alberta Schweizera w Ueckermunde. Celem wizyty było podpisanie umowy o współpracy.
Na miejsce dojechaliśmy o godzinie 11.15. Przywitała nas Pani Boikow oraz 22 osobowa grupa młodzieży niemieckiej, ucząca się języka polskiego. Na spotkanie przybył również dyrektor gimnazjum pan Hans Dittmann. Pani Boikow wygłosiła krótkie powitanie w języku polskim, a następnie każdy uczeń z Niemiec opowiedział po polsku o sobie. Przedstawiciele naszej grupy powitali uczniów niemieckich wygłaszając kilka zdań w języku niemieckim, a następnie każdy uczeń przedstawił się również po niemiecku.
Po wzajemnych prezentacjach i wymianie okolicznościowych upominków nastąpił uroczysty moment podpisania umowy o współpracy między dyrektorami gimnazjów w Przelewicach i Ueckermunde.
Następnie gospodarze zaprosili nas do zwiedzania szkoły. Obejrzeliśmy piękne sale lekcyjne, gabinety fizyk, chemii, informatyki i pracownie językowe. Uczniom szczególnie podobała się nowa olbrzymia sala gimnastyczna wraz z boiskiem sportowym oraz swietnie wyposażona pracownia muzyczna.
Po południu pojechaliśmy do pobliskiego Ogrodu Zoologicznego. W trakcie spaceru młodzież nawiązywała pierwsze kontakty wymieniając się adresami i numerami telefonów.
Na zakończenie wizyty podziękowaliśmy organizatorce Pani Emanueli Boikow i dyrektorowi Panu Hansowi Dittmannowi za gościnę i miły pobyt. Uczniów z Niemiec wraz z opiekunami zaprosiliśmy do Przelewic.
Atmosfera podczas pobytu w Ueckermunde była bardzo serdeczna i sprzyjała nawiązywaniu kontaktów między młodzieżą polską i niemiecką.