25 marca 2017 r. odbył się pierwszy z czterech zaplanowanych turniejów szachowych projektu pn. „Ale wkoło jest szachowo”, który realizowany jest w ramach zadania publicznego Gminy Przelewice „Propagowanie kultury fizycznej, zdrowego trybu życia, upowszechniania sportu wśród mieszkańców Gminy poprzez organizację lub uczestniczenie w imprezach, zawodach, zajęciach sportowych, w tym również dla osób niepełnosprawnych.”, realizowanego przez Przelewickie Stowarzyszenie Edukacyjne „Wyrównajmy Szanse”.

Udział w turnieju wzięło 32 zawodników i zawodniczek szkół podstawowych
i gimnazjów województwa zachodniopomorskiego: Gimnazjum im. OZP w Przelewicach, Szkoły Podstawowa w Pełczycach, Szkoły Podstawowa nr 3 z Choszczna, Zespołu Szkół Kozielice oraz kluby sportowe: Lasker Barlinek i Skoczek Choszczno.

Rozgrywki prowadzone były systemem szwajcarskim na dystansie 7 rund, tempo gry P-15. Wyniki turnieju okazały się bardzo korzystne dla szachistów choszczeńskich. Zwyciężył samodzielnie Bartosz Kowalik z kompletem 7 pkt. i w żadnej partii jego dominująca pozycja nie była zagrożona. Drugie miejsce z 5,5 pkt. zdobył Szymon Kostrakiewicz. Trzeci na finiszu był Maciej Dziechciarewicz
z 5,0 pkt.

W kategorii juniorów młodszych najlepszymi okazali się:

1. Kowalik Bartosz 7,0 pkt Skoczek Choszczno

2. Dziechciarewicz Maciej 5,5 pkt Skoczek Choszczno

3. Kalita Kamil 5,0 pkt Skoczek Choszczno

4. Mazur Jakub 5,0 pkt PSP Żuków

5. Kalinowski Patryk 4,5 pkt PSP Żuków

6. Jaworski Szymon 4,0 pkt PSP Żuków

W kategorii juniorów starszych najlepszymi okazali się:

1. Kostrakiewicz Szymon 5,5 pkt Skoczek Choszczno

2. Zaborowski Kacper 5,0 pkt Gimnazjum im. OZP w Przelewicach

3. Bussa Konrad 4,5 pkt Gimnazjum im. OZP w Przelewicach

Trzech najlepszych zawodników turnieju otrzymało okolicznościowe medale, najlepsi w swoich kategoriach wiekowych dyplomy i nagrody rzeczowe, a wszyscy – na zakończenie imprezy – „coś słodkiego”.

Realizowany projekt cieszy się dużym zainteresowaniem, a rozgrywane turnieje, z roku na rok mają coraz silniejszą obsadę i większą frekwencję.

Zajęcia szachowe dla uczniów Gminy Przelewice odbywają się w każdą środę od godz. 15:00 w Gimnazjum im. OZP w Przelewicach. Projekt potrwa do końca grudnia 2017r.

Wszystkim zaangażowanym w realizację projektu szachowego składam serdeczne podziękowania, a zainteresowanych udziałem zapraszam na zajęcia.

Koordynator projektu

Bogusław Pecuch