interreglogo

W dniach 26-28.09.2016 grupa 18 uczniów z Gimnazjum im. OZP w Przelewicach pod opieką nauczycielek pani Golczyk – Maksymiec i pani Wierzbowskiej przebywała na warsztatach w Niemczech zorganizowanych przez partnerską szkołę Greifen Gymnasium Ueckermünde. Opiekunkami grupy niemieckiej były panie Boikow i Kreißl.

Miejsca, które zwiedzili uczniowie oraz podejmowane przez nich działania, były ściśle związane z tematem warsztatów „Podróż w X wiek”. W pierwszym dniu uczniowie obejrzeli multimedialną wystawę zorganizowaną w Torgelow w zrekonstruowanej willi nieopodal ruin średniowiecznego zamku, przedstawiającą sceny z życia dziecięcego i młodzieńczego Otto IV – margrabiego z Brandenburgii. Jeden z pracowników Castrum Turglowe w przebraniu mnicha wprowadził zwiedzających w klimat tamtych czasów, a wystawa dopełniła obrazu, dzięki czemu można było sobie wyobrazić, jak wyglądało życie średniowiecznego rycerza.

Następnego dnia młodzież z Polski i Niemiec udała się do UKRANENLAND, czyli historycznej osady słowiańskiej, zamieszkiwanej w IX/X wieku przez Ukranów, czyli plemię północno-zachodnie żyjące nad rzeką Wkrą. Młodzież została oprowadzona po osadzie i mogła obserwować niektóre prace rzemieślnicze związane z utrzymaniem i rozbudową wioski. Przeżyciem dla wszystkich był rejs statkiem Svarog – pierwszym zrekonstruowanym w Niemczech statkiem słowiańskim. Uczniowie w mieszanych grupach polsko-niemieckich pod komendą „kapitana” musieli samodzielnie wiosłować, co nie było łatwym zadaniem. Dużym wyzwaniem było także uczestniczenie w pracach rękodzielniczych, np. uczniowie samodzielnie wykonywali łyżki, noże, bransoletki czy też ozdoby z gliny, które następnie mogli zabrać ze sobą do domu. Niektórzy próbowali swoich sił w strzelaniu z łuku. Zrekonstruowane chaty o oryginalnych wymiarach, „mieszkańcy” ubrani w charakterystyczne stroje z epoki, ich codzienne prace rzemieślnicze oraz zapach chleba pieczonego w piecu pozwoliły przenieść się do okresu sprzed 1000 lat.

W ostatnim dniu warsztatów młodzież pracowała w mieszanych grupach polsko-niemieckich sporządzając plakaty przedstawiające ich przeżycia z poprzednich dni. Warsztaty zakończyły się prezentacją prac.

Polsko-niemieckie warsztaty pn. „Podróż w X wiek” zostały dofinansowane ze środków Unii Europejskiej z Programu Interreg V A.