III Międzyszkolny Turniej Szachowy
Grand Prix Przelewice 2018

27 października 2018r. odbył się trzeci z czterech zaplanowanych turniejów szachowych projektu pn. „Grajmy w szachy”, który realizowany jest w ramach zadania publicznego Gminy Przelewice „Wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej i sportu wśród mieszkańców gminy poprzez organizację lub uczestniczenie w imprezach, zawodach i zajęciach sportowych”, realizowanego przez Przelewickie Stowarzyszenie Edukacyjne „Wyrównajmy Szanse”.

Udział w turnieju wzięło 26 zawodników i zawodniczek szkół podstawowych
i gimnazjów województwa zachodniopomorskiego: Gimnazjum im. OZP
w Przelewicach, Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Przelewicach, Szkoły Podstawowa nr 3 z Choszczna, Zespołu Szkół Lipiany oraz szachowy klub sportowy Skoczek Choszczno.

Rozgrywki prowadzone były systemem szwajcarskim na dystansie 7 rund, tempo gry P-15. Wyniki turnieju okazały się bardzo korzystne dla szachistów choszczeńskich, którzy pod nieobecność kilku przelewickich graczy zdominowali cały turniej. Choć tradycyjnie karty rozdawał Bartosz Kowalik – I miejsce w kat.
kl. VII i gimnazja – to miał godnych siebie rywali. Niewątpliwie bohaterem turnieju był Maciej Dziechciarewicz, który po zaciętej walce zremisował z Bartkiem – zajął I miejsce w OPEN i kat. klasy VI i młodsi. Wyrównane mecze z Bartkiem prowadzili również Kamil Kalita i Wojtek Kowalik; chłopcy zajęli w kategorii młodszej odpowiednio drugie i trzecie miejsce. Juliusz Krzyżaniak po dobrej grze zajął II miejsce i Oskar Potomski trzecie w kat. starszej.

W kategorii OPEN najlepszymi okazali się:

1. Dziechciarewicz Maciej 6,5 pkt Skoczek Choszczno

2. Kowalik Bartosz 6,5 pkt Skoczek Choszczno

3. Kalita Kamil 5,0 pkt Skoczek Choszczno

11. Banasiewicz Oliwia 4,0 pkt NSP w Przelewicach

W kategorii juniorów młodszych najlepszymi okazali się:

1. Dziechciarewicz Maciej 6,5 pkt Skoczek Choszczno

2. Kalita Kamil 5,0 pkt Skoczek Choszczno

3. Kowalik Wojciech 4,5 pkt Skoczek Choszczno

8. Banasiewicz Oliwia 4,0 pkt NSP w Przelewicach

12. Kwaśniewska Julia 3,0 pkt NSP w Przelewicach

14. Dąbrowski Michał 3,0 pkt NSP w Przelewicach

15 Mularczyk Maja 3,0 pkt NSP w Przelewicach

W kategorii juniorów starszych najlepszymi okazali się:

1. Kowalik Bartosz 6,5 pkt Skoczek Choszczno

2. Krzyżaniak Juliusz 4,5 pkt Skoczek Choszczno

3. Potomski Oskar 4,0 pkt Skoczek Choszczno

4. Kwaśniewski Filip 3,5 pkt Gimnazjum im. OZP w Przelewicach

Ponownie nasi drugoklasiści: Jakub Worytko, Szymczak Daniel, Paweł Depko
i Michał Dąbrowski pokazali się z jak najlepszej strony a każdy pojedynek traktowali bardzo poważnie i bez kompleksów. Swój wynik szachowy wyraźnie poprawił Michał Dąbrowski i zajął w kategorii juniorów młodszych 14 miejsce
(w II MTS – 20 miejsce) z dorobkiem 3 pkt na 7 pkt możliwych do zdobycia. Natomiast Jakub Worytko otrzymał dyplom dla najmłodszego zawodnika turnieju. Wszyscy powiększyli swój dorobek punktowy
w Grand Prix Przelewice 2018. Trzech najlepszych zawodników turnieju otrzymało okolicznościowe medale, najlepsi w swoich kategoriach wiekowych dyplomy
i nagrody rzeczowe, a wszyscy – na zakończenie imprezy – „coś słodkiego”.

Wszystkim zaangażowanym w realizację projektu szachowego składam serdeczne podziękowania,
a zainteresowanych udziałem zapraszam na zajęcia.

Koordynator projektu

Bogusław Pecuch