interreglogo

Mój Świat-polsko-niemieckie warsztaty ekologiczne”

„Projekt jest dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa (Fundusz Małych Projektów w ramach Programu Współpracy Interreg V A Meklemburgia-Pomorze Przednie/Brandenburgia/Polska w Euroregionie Pomerania)”.

Mój świat – polsko-niemieckie warsztaty ekologiczne

W dniach 7-9 listopada 2016 roku w Gimnazjum im. Olimpijczyków Ziemi Przelewickiej w Przelewicach realizowano projekt Mój świat – polsko-niemieckie warsztaty ekologiczne dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Funduszu Małych Projektów w ramach Programu Współpracy Interreg VA komunikacja-integracja-współpraca.

Koordynatorką projektu oraz jego pomysłodawczynią była Pani Renata Kozicka – Dyrektor Gimnazjum, natomiast jego uczestnikami byli uczniowie ze szkoły w Woldegk wraz z dwiema opiekunkami, Paniami Kerstin Schlichting i Christine Pencov oraz dwunastoosobowa grupa uczniów z przelewickiego gimnazjum pod opieką Pani Eweliny Urban oraz Pani Renaty Kozickiej.

Podczas trzydniowych warsztatów uczniowie dwóch szkół, podzieleni na mieszane grupy polsko-niemieckie, uczestniczyli w różnorodnych zajęciach warsztatowych, które miały na celu rozwinąć ich świadomość ekologiczną, uwrażliwić na problemy środowiska, ale również pomóc zawrzeć nowe przyjaźnie oraz poprawić umiejętność komunikowania się w języku angielskim, ponieważ uczniowie rozmawiali ze sobą głównie w tym języku.

Warsztaty zostały przygotowane przez nauczycieli Gimnazjum w Przelewicach: uczniowie zapamiętywali swoje imiona, zawierali pierwsze znajomości oraz poszerzali swój zasób słownictwa z języka angielskiego podczas zajęć integracyjnych oraz gier językowych przygotowanych przez Panią Ewelinę Urban. Pani Teresa Wierzbowska prowadziła warsztaty rękodzielnicze, podczas których uczniowie wyszywali haftem swoje imię oraz przygotowywali kompozycje z suszonych roślin, liści, szyszek itp, jak również warsztaty biologiczne, gdzie uczniowie mogli obserwować różne rośliny przez mikroskop. Na zajęciach sportowych, przygotowanych przez Pana Krzysztofa Kędziorę, uczniowie uczestniczyli w różnorodnych konkurencjach-zabawach sportowych oraz rozegrali mini-turniej siatkówki, natomiast Pan Bogusław Pecuch przygotował warsztaty informatyczne, na których uczniowie mieli za zadanie przygotować prezentacje multimedialne pokazujące w jaki sposób spędzili ze sobą te trzy dni i czego się nauczyli. W prezentacjach uczniowie umieszczali zdjęcia, które wykonywali podczas trwania całego projektu. Odbyły się również warsztaty w laboratorium w Ogrodzie Dendrologicznym oraz spacer po Ogrodzie z przewodnikiem. Ciekawym punktem programu były wizyty niemieckich uczniów w domach ich polskich kolegów. Była to świetna okazja do bliższego poznania się i porozmawiania w języku angielskim.

Podczas zakończenia projektu, na którym obecny był Pan Zbigniew Kupisz – zastępca Wójta Gminy Przelewice, uczniowie zaprezentowali swoje kompozycje wykonane na warsztatach rękodzielniczych oraz przedstawili prezentacje multimedialne.

Wszyscy uczniowie i opiekunowie rozstali się w świetnych nastrojach, gotowi na kolejne wspólne spotkanie.

Ewelina Urban

interreglogo